تهران، خیابان ولیعصر، برج سایه
021-72418695

طراحی نما

اهمیت اصول طراحی نما

هرچقدر که از مصالح با کیفیت بهره بگیرید؛ تا زمانی که ساختمان شما نمای مناسبی نداشته باشد، نمی‌توانید نظر مشتریان را به آن جلب کنید. واقعیت آن است که نمای ساختمان اولین مرحله برخورد مخاطب با ساختمان شماست. یک طراحی نمای ساختمان مسکونی خوب می‌تواند اثری هنری و جذاب باشد که به ساختمان شما معنا می‌دهد و پیامی را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. چنین نمایی می‌تواند اثری به یادماندنی باشد که تا سال‌های سال ساختمان شما را به نسبت سایر ساختمان‌ها، متفاوت کند. یکی دیگر از علل اهمیت طراحی نما اثرگذاری آن بر فضای شهری است. در حقیقت یک نمای زیبا می‌تواند موجب دلنشین شدن منظر شهری نیز شود. به همین دلیل است که مراجع قانون‌گذار شهری نیز برای طراحی نمای ساختمان قوانین دقیق و پیچیده‌ای را تعریف کرده‌اند. این قوانین علاوه بر اینکه ناظر بر کیفیت از نظر ساختمانی و ایمنی هستند؛ بر هماهنگی آن با منطقه محل اجرای ساختمان نیز نظارت دارند.

انتخاب طراحی نما مدرن

حال که از اهمیت طراحی نما مطلع شدید؛ باید بتوانید سبکی مناسب برای طراحی نمای ساختمان خود برگزینید. انتخاب طرح مناسب بیش از هرچیز به کاربری ساختمان مرتبط است. ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، طراحی ویلا و… هریک به فراخور از سبک خاصی از طراحی نمای ساختمان بهره می‌برند. همانطور که گفتیم نما باید بیانگر هویت و کاربری ساختمان باشد و به آن معنا دهد. پس طبیعی است که شناخت کاربری ساختمان، بر سبک انتخابی شما بسیار موثر خواهد بود. یکی دیگر مواردی که در انتخاب طرح مناسب برای طراحی نما مدرن ،موثر است؛ مسئله بودجه‌ای است که کارفرما برای اجرای کار در نظر گرفته است. نمای ساختمان مانند یک تابلوی نقاشی است؛ و می‌توان با جزئیات زیادی روی کیفیت طراحی آن کار کرد. در نتیجه پیش از آغاز طراحی بسیار مهم است که بودجه کارفرما برای طراحی و اجرای نمای ساختمان مشخص شود. این اطلاعات کمک می‌کند تا طراح بتواند سبک و متریالی را انتخاب کند که با بودجه کارفرما بیشترین هماهنگی را داشته باشد.

طراحی نما در ساختمان نقش به سزایی دارد، به طوریکه شخصیت و هویت یک ساختمان براساس نمای بیرونی ساختمان است که توسط معماران مجرب ساختمان طراحی شده است. همانطور که میدانید طراحی نما در ساختمان به عنوان زیبا شناسی در شهر نقش زیادی دارد و علاوه بر جلوه ی ساختمان به بخش داخلی ساختمان هم انرژی ویژه ای می دهد و همچنین بر روی محیط زیست نیز تاثیرگذار است. از نظر مهندسین و معماران ساختمانی هرچه نمای ساختمان از مصالح با کیفیت و با دوامی ساخته شده باشد، این عامل سبب می شود که بازده ی انرژی در برابر باد و طوفان نیز بیشتر باشد. بهتر است، بدانید که اصلی ترین شاخص های که نشان دهنده ی هویت شهر میباشد نمای ساختمان است که باید نمای شهر و نماهای مجاور ساختمان با هم مطابقت و هماهنگی داشته باشند. از مواردی که باید در زمان طراحی نمای ساختمان به آن توجه داشته باشیم تا یک نمای زیبا و جذابی را خلق کنیم، عبارتند از:

جلوه و چشم اندازه ی که نمای بیرونی ساختمان به شهر می دهد.
راندمان بالای انرژی و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی در بخش داخلی ساختمان است.
نمای ساختمان از یک پوسته ی مقاوم تشکیل شده است که این عامل سبب ایجاد طول عمر ساختمان می شود.

نمایی که برای محافظت و زیبایی ساختمان به کار برده می شود، با توجه به ۱) شرایط آب و هوایی و اقلیمی ۲) باد ۳) طوفان ۴) زلزله ۵) آلایندگی هوا و… که تمامی این موارد با توجه به اقلیم منطقه مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و بعد توسط معماران ساختمانی طرح بر روی ساختمان اجرا می شود. معماران ساختمانی برای شهرهای بزرگ و صنعتی معمولا از مصالح مستحکم تر و بادوام تر استفاده می کنند، زیرا آلایندگی بالا در این شهرها بر روی ما تاثیر منفی میگذارد، اما در شهرهای کوچک که میزان آلایندگی کمتر است، از مصالح دیگری استفاده می کنند. به طور مثال در مناطق سردسیر با توجه به میزان بارندگی ها مکرر طراحان و معماران ساختمانی برای اینکه نمای ساختمان در برابر سرما و گرما بیشترین استقامت را داشته باشد، از مصالحی باکیفیت تری استفاده می کنند تا به بخش داخلی ساختمان مشکلی را وارد نکرده و ماندگاری بالاتری نیز داشته باشد.

درخواست جلسه

اگر برای انتخاب شرکت طراحی نما، سوالاتی در ذهن دارید که نیازمند بررسی بیشتری هستید می توانید فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت، با تیم لوتوس ابنیه، جلسه ای جهت آشنایی بیشتر داشته باشید.